Młody mężczyzna patrzy przez palce na komputer.

Jak programy szpiegujące dostają się do komputera?

Spyware infekuje komputer w podobnie jak inne wirusy komputerowe. Złośliwy kod lub plik wykonywalny zostaje uruchomiony samoistnie lub poprzez działanie użytkownika, np. uruchomienie zainfekowanego programu instalacyjnego. Spyware może być ukryty również w archiwum plików i dostać się do ważnych plików systemowych oraz rejestru przy jego wypakowywaniu.
✔️ Najczęstsze przyczyny zainfekowania urządzenia poprzez spyware to:
❌ pobieranie plików z niewiarygodnych źródeł,
korzystanie z nielegalnego oprogramowania, np. programów, gier, muzyki i nie tylko,
❌ odwiedzanie niebezpiecznych stron internetowych, np. pornograficznych, hazardowych, kryptowalutowych,
❌ zezwalanie legalnym programom na szerokie udostępnianie i dostęp do wybranych plików, a nawet określonych funkcji systemowych.
🔎 Oprogramowanie szpiegujące wykorzystuje luki w systemach zabezpieczeń. Może znajdować się także w tzw. instalatorach, czyli pakietowym oprogramowaniu służącym do instalacji wybranych programów. Nierzadko źródłem problemu okazuje się nachalny marketing, który wręcz umyślnie może wprowadzać w błąd użytkownika. Spotykamy się z taką sytuacją między innymi przy instalowaniu różnych programów, kiedy instalator nagminnie próbuje uzyskać zgodę na wprowadzenie nowych programów lub funkcji do już obecnych aplikacji (np. dodatkowego paska wyszukiwania do przeglądarki internetowej).
💡 Warto pamiętać również, że spyware może pełnić różne funkcje. Mogą być one pokrewne względem zagrożeń typu adware, a nawet ransomware.

Podobne wpisy