Haker z grozą patrzy na komputer.
·

Wskazówki co możesz zrobić, żeby ograniczyć ryzyko ataku cyberprzestępcy.

Oto kilka wskazówek co możesz zrobić, by ograniczyć ryzyko ataku cyberprzestepcy:
🛡 Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe
Oprogramowanie powinno się znaleźć na każdym komputerze, a także smartfonie i innych urządzeniach podłączonych do internetu, w których możliwe jest instalowanie aplikacji. Współczesne oprogramowanie antywirusowe, stale aktualizowane, zapewnia ponad 95% ochronę przed złośliwym oprogramowaniem – dołączanym do treści wiadomości lub umieszczanym w witrynach internetowych, często specjalnie preparowanych przez cyberprzestępców.
🛡 Aktualizuj oprogramowanie
Aktualizacje zawierają bowiem poprawki, które mają ochronić przed znalezionymi podatnościami i błędami. Ich pominięcie to wręcz otwarte zaproszenie dla cyberprzestępców.
🛡 Dbaj o prywatność
Anonimowość w internecie nie istnieje, każde działanie pozostawia po sobie cyfrowe ślady, które w jakiś sposób określają daną osobę. Warto zadbać o to, żeby informacje o sobie udostępniać w sposób rozsądny i tylko w takim zakresie, w jakim jest to konieczne. Przede wszystkim należy unikać podawania swoich danych personalnych czy kontaktowych w miejscach, w których nie ma takiej potrzeby.
🛡 Nie klikaj za szybko!
Przestępcy podszywają się pod znane osoby i firmy, obiecują nagrody czy wykorzystują ciekawość – a wszystko po to, żeby skłonić nas do kliknięcia w link czy otwarcia jakiegoś pliku. Łatwo się domyślić, co się dzieje potem – cyberprzestępcy przejmują kontrolę nad naszym środowiskiem cyfrowym i mogą wykorzystać je do swoich celów.
🔺 UWAGA: Nie otwierajmy nieznanych załączników, w szczególności pochodzących od nieznanych nadawców. Nie klikajmy w podejrzane linki, choćby miały atrakcyjne brzmiące tytuły.

Podobne wpisy